• Historia szkoły

• Szkoła Podstawowa w Maszewie Lęborskim jest szkołą publiczną prowadzoną przez Samorząd Gminy Cewice.

Organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Kurator Oświaty w Gdańsku.

Szkoła posiada sztandar i imię POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW.

Struktura organizacyjna szkoły obejmuje klasy I – VIII. W szkole są tworzone oddziały przedszkolne realizujące program wychowania przedszkolnego.

Na terenie szkoły działa Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców.

Szkoła organizuje zajęcia pozalekcyjne, działają również kółka zainteresowań.

Historia i tradycja szkoły

Po raz pierwszy po zakończeniu wojny rok szkolny w Maszewie Lęborskim zainaugurowano 3 września 1947 r. Bazę lokalową stanowił wtedy budynek szkoły poniemieckiej przy ulicy Fabrycznej.

W roku 1958 rozpoczęto budowę nowej szkoły, którą do użytku oddano 1 września 1959 r. Szkoła wybudowana została w ramach projektu „Tysiąc Szkół na Tysiąclecie”.

Po blisko 30 latach budynek szkolny okazał się zbyt mały i wiosną 1987 r. zrodził się pomysł rozbudowy szkoły, w czerwcu 1989 r. rozpoczęto budowę, natomiast 1 września 1992 r. nowe skrzydło szkoły zostało oddane do użytku. Szkoła wzbogaciła się o 4 sale lekcyjne, bibliotekę, świetlicę, węzeł kuchenny, toalety, mini-salę gimnastyczną i prysznice.

1 czerwca 1995 r., po blisko dwuletnich przygotowaniach i ciężkiej pracy, odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Polskich Olimpijczyków.

Do tradycji szkoły należy organizacja:

• „Ślubowanie uczniów klas pierwszych”
              • Udział w akcji „Sprzątanie Świata”
              • Święto Odzyskania Niepodległości
              • Organizacja „Mikołajek” i „Wigilii” klasowych
              • WOŚP
              • Dzień Dziecka i Dzień Sportu Szkolnego – Święto Szkoły
              • Egzamin na kartę rowerową
              • Udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej
              • Dzień Matki
              • Organizacja gminnego czwórboju lekkoatletycznego
              • Udział w Biegu Olimpijskim w Kwakowie
              • Wiosny literackiej
              • Spotkania ze sportowcem

Od 19 marca 2011r. obchodzony jest Dzień Jedności Kaszubów.

Od września 2012r. zapoczątkowano spotkania ze znanymi pisarzami w ramach "Wiosny Literackiej" oraz spotkania ze sławnymi sportowcami.

Wśród imprez szkolnych jest wiele uroczystości patriotycznych, które przybliżają uczniom historię naszej Ojczyzny, uczą szacunku, kształtują więzi narodowe.

Do osiągnięć szkoły należy zaliczyć wielokrotne sukcesy sportowe osiągane na szczeblu gminnym.

Lokalizacja

Szkoła Podstawowa w Maszewie Lęborskim mieści się w budynku przy ul. Szkolnej 5. Maszewo Lęborskie jest oddalone od Lęborka o 10 km, zaś od miejscowości gminnej – Cewic 4 km.